Blog

Jakie narzędzia są wykorzystywane w trakcie udrażniania kominów?

Regularne czyszczenie kominów pozwala utrzymać drożność przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa domowników. W efekcie eliminuje ryzyko zaczadzeń oraz pożarów, do których mogłoby dojść w wyniku nagromadzenia sadzy. I choć to kwestia bezpieczeństwa jest w tym przypadku najważniejsza, warto pamiętać, że udrażnianie kominów to też zgodnie z przepisami obowiązek właścicieli i zarządców budynków, za którego niewykonanie, grożą kary. Jak wygląda udrażnianie kominów i jakie narzędzia się do tego wykorzystuje?

Czytaj dalej

Kto jest uprawniony do wykonywania przeglądów kominiarskich?

Przeglądów kominowych nie należy traktować jak przykrego obowiązku. I choć zgodnie z przepisami ich wykonywanie jest obligatoryjne, regularność ich przeprowadzania powinna wynikać przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Niesprawne przewody kominowe stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia i życia domowników. Nierzadko stają się przyczyną zatruć, a nawet śmiertelnych zaczadzeń. W wielu przypadkach bywają też przyczyną pożarów. Powodów, by ich nie bagatelizować, jest zatem więcej niż wyłącznie obawa przed zapłaceniem mandatu. Kto może przeprowadzić taką kontrolę?

Czytaj dalej

Św. Florian - patron kominiarzy

Choć najczęściej utożsamiany jest z opiekunem strażaków, jest jeszcze patronem kilku innych zawodów związanych z ogniem, a dokładniej hutników, koksowników, garncarzy, piekarzy oraz kominiarzy. Św. Florian, bo to o nim mowa, jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce męczenników chrześcijańskich. Data, która upamiętnia jego postać, przypada na 4 maja. To właśnie w tym dniu każdego roku uroczyście świętują przedstawiciele wymienionych zawodów. Kim tak naprawdę był św. Florian i jaka jest jego historia?

Czytaj dalej

Ile kosztuje sporządzenie opinii dla gazowni?

Opinia dla gazowni to dokument, który może sporządzić wyłącznie osoba uprawniona do wykonywania zawodu kominiarza. Mistrz fachu kominiarskiego ma możliwość jej wystawienia dopiero po przeprowadzeniu stosownego przeglądu. Robi to na zlecenie właścicieli budynków w celu potwierdzenia, że dany nowopowstały lub modernizowany obiekt jest przystosowany do bezpiecznego podłączenia odbiorników gazowych. Jeżeli odkryje nieprawidłowości, wskazuje na konieczność ich naprawy oraz informuje, jakie kroki należy podjąć, by we właściwy sposób korzystać z instalacji. Jaki jest koszt wydania takiej opinii kominiarskiej?

Czytaj dalej

Ptasie gniazdo w kominie – jak się go pozbyć?

Najczęstszą przyczyną niedrożności przewodów kominowych są zalegające w nich sadze. Zdarza się jednak tak, że przyczyna nieprawidłowego odprowadzania spalin może być zupełnie inna. Problemem bywają ptaki, a dokładniej zakładane przez nie gniazda w kominie. Choć trudno w to uwierzyć, miejsce to szczególnie upodobały sobie kawki. Usunięcie nieproszonych lokatorów nie jest łatwe zwłaszcza ze względu na trudną lokalizację ich gniazd. Jednocześnie jest jednak konieczne, gdyż niedrożne przewody kominowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia domowników.

Czytaj dalej

Jak kominiarze obchodzą swoje święto?

Górnicy mają swoją Barbórkę 4 grudnia, nauczyciele świętują w Dzień Edukacji Narodowej, a policjanci obchodzą swoje święto 24 lipca. Jak wiele jest grup zawodowych, tak wiele może być okazji do świętowania. Niektórzy przedstawiciele zawodów obchodzą swoje święta huczniej, a inni często nawet nie wiedzą o tym, że takie święta zostały uwzględnione w kalendarzu.

Czytaj dalej