Czyszczenie komina na własną rękę – czy to bezpieczne?


Dobrze działający komin to taki, który jest systematycznie czyszczony i poddawany regularnym przeglądom. Czy jednak samodzielna konserwacja przewodu kominowego to na pewno dobry pomysł? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i poznaj wszystkie argumenty przemawiające przeciwko takim inicjatywom.

Dlaczego lepiej zostawić czyszczenie komina specjaliście?

Zaniedbany komin – podobnie jak każdy inny przedmiot – z czasem przestaje prawidłowo funkcjonować i zaczyna stwarzać zagrożenie. Szczególnie narażone są na to stare kominy, które o wiele szybciej ulegają zużyciu niż te produkowane obecnie – są bowiem podatne na tworzenie się rozszczelnień, w których następnie utykają pokłady sadzy.

Efekt nie tylko obniża wytrzymałość komina na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, lecz także stwarza realne zagrożenie – z zatkanego przewodu nie wydostanie się dwutlenek węgla, który może zatruć domowników, doprowadzając do ich śmierci. Ponadto nagromadzona sadza może zapłonąć w wyniku wysokiej temperatury i tym samym stać się przyczyną pożaru.

Kiedy należy wykonać czyszczenie przewodu kominowego? Jednym z najbardziej alarmujących sygnałów będzie brak cugu i problemy z napaleniem w piecu lub kominku. Biorą się one z braku tlenu, który nie dociera do paleniska przez zatkany przewód kominowy. Zanim jednak wypróbujesz drabinę i sprawdzisz w Internecie listę akcesoriów potrzebnych do konserwacji komina, weź pod uwagę wszystkie zagrożenia, jakie wiążą się z samodzielną próbą udrożnienia przewodu.

Problemem jest tu nie tylko konieczność działania na niebezpiecznej wysokości. Profesjonalni kominiarze dysponują specjalistycznymi urządzeniami pozwalającymi im na dokonanie złożonych pomiarów i dobór optymalnej metody działania. Co więcej, oprócz profesjonalnego sprzętu do czyszczenia kominów i usuwania sadzy kominiarz posiada także niezbędną wiedzę odnośnie tego, jak ich używać, by osiągnąć zamierzony efekt, nie pogarszając przy tym stanu komina. Specjalista z wieloletnim doświadczeniem będzie też w stanie ocenić stan komina i odnaleźć ewentualne nieprawidłowości nawet wtedy, gdy komin zdaje się działać sprawnie i nic jeszcze nie wskazuje na niebezpieczeństwo.

Odpowiedź jest zatem prosta – najbezpieczniejszym sposobem na utrzymanie komina w dobrym stanie jest okresowe korzystanie z usług profesjonalnego i doświadczonego kominiarza.

Wróć do bloga