Udrażnianie komina – czyszczenie samodzielne czy z pomocą kominiarza?


Prawidłowo wybudowane, zabezpieczone i eksploatowane przewody kominowe posiadają pełen prześwit na całej długości. Dzięki temu generują wystarczające podciśnienie, wynikiem czego jest powstawanie ciągu kominowego. Niestety zdarza się, że ciąg jest niemożliwy, ponieważ przewód został zablokowany. Częstą przyczyną takiej blokady jest sadza. W zależności od rodzaju opału, jego jakości oraz stylu palenia przybiera ona rozmaitą postać – od lekkiego pyły, poprzez smolistą maź, aż do postaci trwałej. Ten ostatni typ jest niezwykle twardy i nazywany sadzą szklistą. Równie częstym powodem zatkania przewodu kominowego są gniazda ptaków zbudowanych na kominie. Z roku na rok warstwa gałęzi i odchodów rośnie, a komin ma coraz mniejszą drożność. Warto pamiętać, że udrażnianie komina powinno być czynnością wykonywaną regularnie kilka razy do roku. To istotne ponieważ odkładająca się sadza może ulec zapaleniu, powodując w skrajnych przypadkach rozsadzenie komina i pożar budynku.

Samodzielne czyszczeni komina

Aby samodzielnie wyczyścić komin potrzebujemy odpowiednich narzędzi, a przede wszystkim szczotki kominiarskiej.  W specjalistycznym sklepie można kupić szczotkę drucianą do czyszczenia kominów murowanych oraz wkładów ze stali żaroodpornej lub szczotkę z tworzywa sztucznego do kominów stalowych kwasoodpornych. Konieczny jest również kilkugramowy obciążnik, który mocuje się do szczotki. Niezbędne jest jeszcze kilkanaście metrów stalowej linki o grubości przynajmniej 3 mm. Pamiętajmy jednak, że samodzielne czyszczenie komina nie jest bezpieczne. Bez odpowiednich umiejętności możemy ulec wypadkowi lub źle wyczyścić komin. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie kominiarza.

Czyszczenie komina przez kominiarza.

Kominiarz nie tylko udrożni komin, ale również będzie czuwać nad prawidłową budową i stanem technicznym całej instalacji grzewczej i kominowej. Zauważy również pierwsze symptomy, które mogą wskazywać na zbliżające się problemy kominem. Warto korzystać z usług najlepszych zakładów usług kominiarskich.

Wróć do bloga